Bruno Luki preemia 

Eesti Klaveriõpetajate Ühing annab alates 2009. aastast välja Bruno Luki nimelist klaveriõpetaja preemiat, et tunnustada Eesti väljapaistvaid klaveripedagooge.
Preemiaga soovitakse jäädvustada kauaaegse Tallinna Konservatooriumi (praegune EMTA) klaveriprofessori ja EKÜ esimese esimehe Bruno Luki mälestust.

2020 - Marina Sinkel

marina sinkel.jpg
ada kuuseoks.jpg

2019 - Ada Kuuseoks

Pianist, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud.
 

Ada Kuuseoks alustas klaveriõpinguid Violetta Ostapovskaja juhendamisel. Tallinna Muusikakooli ja Tallinna Riikliku Konservatooriumi lõpetas ta Anna Klasi klaveriklassis. Järgnesid aspirantuuriõpingud Moskva Tšaikovski-nimelises Riiklikus Konservatooriumis prof Viktor Meržanovi klassis.
Õpingute järgsetel aastatel andis Ada Kuuseoks tihedalt soolokontserte ja esines orkestriga. Pedagoogitöö algas 1963. aastal Tallinna Muusikakeskkoolis. Pikka aega oli Ada Kuuseoks õppejõud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (endine TRK). Tema käe all on lõpetanud ligi 81 üliõpilast.

 

Tuntumad õpilased: Taissia Filippova, Toivo Peäske, Jaan Kapp, Natalia Maasin, Natalja Truškina, Marina Sinkel, Helve Kuuskmann, Margus Kappel, Andres Paas, Urmas Taniloo, Ene Rindesalu, Iive Joamets, Karolina Sepp, Katrin Kuldjärv, Anne Sarrap, Anne Otto.

2018 - Tatjana Gontšarova

Narva Muusikakooli direktor ja klaveripedagoog.

Tatjana Gontšarova alustas klaveriõpinguid Narva Muusikakoolis. Kõrghariduse omandas ta Eesti Muusika-ja Teatriakadeemias prof. Lilian Semperi (bakalaureus) ja prof. Valdur Rootsi (magistratuur) juures, pälvides diplomi Cum Laude. Alates 2011. aastast on Tatjana Gontšarova klaveri eriala pedagoog-metoodik.

2004. aastast alates töötab Tatjana Gontšarova Narva Muusikakooli direktorina. Tema ametiajal on Narva Muusikakool saavutanud kõrge professionaalse taseme ja on tuntud nii Eestis kui ka välismaal.  Tänu tema initsiatiivile on astutud suuri samme, et edendada kooli traditsioone, arendada projektitegevust ja selle kaudu tugevdada kooli suurte kollektiivide kontserttegevust ja muusikakooli õpilaste osalemist rahvusvahelistel konkurssidel. Tatjana Gontšaroval on suur osa rahvusvahelise Narva Chopini konkursi  korraldamisel. Alates 2000. aastast on Tatjana Gontšarova ka rahvusvahelise Chopini konkursi orgkomitee aseesimees.

Tuntumad õpilased: Maksim Štšura, Leo Dubovski, Anastasia Obili.

gontšarova.jpg
toivonahkur.jpg

2017 - Toivo Nahkur

kersti.jpg
sisa.jpg

2015 - Ülle Sisa

Väljapaistev klaveriõpetaja, pikaaegne Tallinna Muusikakeskkooli ja G. Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli klaveriõppejõud.

 

Ülle Sisa alustas klaveriõpinguid Tartu lastemuusikakoolis (õp Aino Poolakene), mille lõpetas 1954. aastal. Õpingud jätkusid Tartu Muusikakoolis Ago Russaku juures

Tallinna Riiklikus Konservatooriumi lõpetas Ülle Sisa 1963. aastal Anna Klasi klaveriklassis.
Aastatel 1965-1991 töötas Ülle Sisa Tallinna Muusikakeskkoolis  1991-1992 ka Soomes. Aastast 1992 G. Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli õppejõud.  Andnud meistrikursusi täiendkoolitustel kõikjal Eestis. Osalenud klaverikonkursside žüriide töös. Tema õpilased on pälvinud arvukalt auhinnalisi kohti nii rahvusvahelistel kui vabariiklikel konkurssidel.

2014. aastal tunnustati Ülle Sisat Riho Pätsi Koolimuusika Fond laureaadi preemiaga.

2017. aastal omistati Ülle Sisale Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali pedagoogi tunnustuspreemia.

Tuntumad õpilased: Hando Nahkur, Kadri-Ann Sumera, Jürmo Eespere, Mihkel Mattisen, Piret Habak.

2014 - Maigi Pakri

maigi.jpg
leelokõlar.jpg

2013 - Leelo Kõlar 

Pianist ja klaveriõppejõud, klaverikoolide ja metoodikaalaste kirjutiste autor.

​1927. aastal sündinud Leelo Kõlar alustas muusikaõpingutega oma isa, helilooja ja muusikategelase Riho Pätsi juhendamisel. Tallinna Riiklikus Konservatooriumis õppis ta Bruno Luki klaveriklassis.

Aastatel 1956–1991 esines Kõlar nii soolopianisti, kammermuusiku kui ka orkestrisolistina Eestis ja mujal NSVL-s. 1986–1991 oli ta Eesti Riikliku Filharmoonia mudilastele mõeldud kontserdisarja korraldaja, juht ja üks esinejaid. Leelo Kõlar on uurinud klaveriõpetuse metoodikat, koostanud klaveriõpikuid ning avaldanud kontserdikriitikat. Ta on pidanud loenguid metoodika-alastel konverentsidel, juhatanud täienduskoolitusi ja meistrikursusi, osalenud konkursside žüriis ning produtseerinud CD “Eesti heliloojate klaverimuusikat lastele ja noortele” (2002).

Leelo Kõlaril on hinnatavad kogemused klaveriõpetuse alal. Ta on kauaaegne G. Otsa nimelise Tallinna muusikakooli klaveripedagoog ja osakonnajuhataja (1956-1992). Aastatel 1990-1994 töötas ta Soomes Ida-Helsingi muusikakoolis

Leelo Kõlar on avaldanud rea klaveriõpikuid algajaile – koos oma isa Riho Pätsiga (1975), T. Raikamo ja H. Syrjäläga (1992-1995) ning autoriõpiku “Algus” (1994). 1999. aastal ilmus Leelo Kõlari vestlusraamat “Klaverijutud” ning 2017. aastal 90. juubeliks artiklite ja intervjuude kogumik “Äraspidi tuultes”. Ta on salvestanud soolo-CD “Ricordanza” (2000).

Leelo Kõlar on Eesti Klaveriõpetajate Ühingu asutajaliige (1989), Eesti Autorite Ühingu liige (1999), Eesti Interpreetide Liidu liige (2002) ning ENSVL-i teeneline õpetaja (1982). 1997. aastal omistati Kõlarile Valgetähe medal ning aastal 2002 Riho Pätsi Koolimuusika Fondi stipendium.

Leelo Kõlari õpilasi: Merike Vaitmaa, Sirje Kuusk, Tiiu Loopere, Reet Vanaselja, Tiina Vurma, Anne Tüür, Kadri Ploompuu, Mailis Põld jpt.

2012 - Erna Saar

Pianist ja klaveripedagoog.

1924. aastal sündinud Erna Saar õppis Tartu Kõrgemas Muusikakoolis ja lõpetas selle 1944. aastal.  1948. aastal lõpetas ta Tallinna Riikliku Konservatooriumi Bruno Luki klaveriklassis, olles tema esimene õpilane. Erna Saar on töötanud Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, Tallinna Muusikakoolis ja Tallinna Muusikakeskkoolis klaveriõppejõuna.
Eesti Raadios on palju tema salvestatud muusikat, eeskätt Eesti heliloojatelt, nagu Eduard Oja, Eduard Tubin, Mart Saar, keda ta tundis isiklikult ja on mänginud nende loomingut ka oma sooloõhtute kavades.
Toivo Nahkur on Erna Saarest kokku pannud 2016. aastal välja tulnud raamatu “Erna Saar. Endast ja Johannes Võerahansust”, kus Erna Saar meenutab ka oma maalikunstnikust abikaasat Johannes Võerahansut.
Erna Saare klaveriõpilaste hulgas on olnud Arvo Pärt, Raimo Kangro, Riina Gerretz, Eevi Ross, Helena Tulve, Anu Tali, Hando Nahkur, Olari Elts, Erki Pehk, Alo Ritsing, Aare-Paul Lattik, Mikk Üleoja, Kersti Inno, Ilvi Rauna, Tõnis Kaumann jpt.

erna saar.jpg
Screenshot 2020-08-19 at 12.31.29.png

2011 - Heljo Sepp

Heljo Sepp alustas klaveriõpinguid Valga muusikakoolis, kus õppis aastatel 1930-34, seejärel jätkas eraviisiliselt õpinguid Heino Elleri abikaasa Anna Elleri juures (1934-38), ühtlasi sai Heino Ellerilt juhendamist ka muusikateoorias.
1938 võitis Heljo Sepp Briti Muusikanõukogu korraldatud noorte pianistide konkursil Londonis esikoha ning pälvis kolmeaastase stipendiumi õpinguteks Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias. Õpingud Vivian Langrishi juhendamisel kestsid 1938–39, mil kontaktid Londoniga katkestas alanud 2. maailmasõda. Muusikaõpingud jätkusid Tallinna Konservatooriumis Heino Elleri kompositsiooniklassis (1943–46) ning Bruno Luki klaveriklassis (1946–47). Tallinna Riikliku konservatooriumi lõpetas Heljo Sepp 1947. aastal pianisti ja pedagoogina.
1949–52 täiendas Sepp end Moskva konservatooriumi aspirantuuris ühe silmapaistvaima klaveripedagoogi prof. Heinrich Neuhausi juhendamisel.

1947–49 töötas Heljo Sepp klaveriõppejõuna Tallinna Muusikakeskkoolis ning 1952–95 Eesti Muusikaakadeemias, millest 1966–71 oli klaverikateedri juhataja ning aastatel 1971–81 õppe- ja teadusprorektor.

Heljo Sepp oli esimene Elleri loomingu süvauurija ning temale usaldas Heino Eller oma klaveriteoste esmaesitused.

Aastast 1966 oli ta Eesti Heliloojate Liidu liige ning 1996 Londoni Kuningliku Muusikaakadeemia assotsieerunud liige.

Heljo Sepal on olnud üle poolesaja õpilase, nende hulgas Peep Lassmann, Lilian Semper, Helju Tauk, Marje Lohuaru, Iren Lill, Riine Pajusaar, Kai Õunapuu, Aino Himbek, Hiie Lätte, Jüri Plink, Tiiu Rand, Tiina Kurik, Mart Humal jt.

2010 - Ell Saviauk

Väljapaistev klaveriõpetaja, pikaaegne Tallinna Muusikakeskkooli klaveriõppejõud ja osakonna juhataja.

Ell Saviauk õppis Tartu Muusikakoolis Hilja Olmi ja Aleksandra Semm-Sarve klaveriklassis ning lõpetas kooli 1954. aastal . Tema haridustee jätkus Tallinna Riiklikus Konservatooriumis aastatel 1954 - 1960, kus prof Laine Metsa juhendamisel.
Ell Saviauk töötas õpetajana Tartu lastemuusikakoolis ja Tallinna Muusikakoolis ning samuti  Tallinna konservatooriumis kontsertmeistrina.
Ell Saviauk oli Tallinna Muusikakeskkooli eriklaveriõpetaja alates kooli asutamisest 1961. Paljuski tänu tema metoodilisele tegevusele rajati professionaalne alus selle kooli klaveriosakonna traditsioonidele, millede elujõulisust jakvaliteeti tunnustatakse kõrgelt.
Aastatel 1991 - 1997 töötas Ell Saviauk Soomes Rauma Musiikkiopistos. Ta andis sageli meistrikursusi, oli konkursside žüriides ja avaldas muusikaalaseid artikleid.

Tuntumad õpilased: Martti Raide, Indrek Laul, Reinut Tepp, Ene Nael.

Screenshot 2020-08-20 at 21.53.58.png
renate.jpg

2009 -  Renate Goznaja

Väljapaistev klaveriõpetaja, kauaaegne G. Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli klaveriõppejõud.

Renate Goznaja lõpetas 1947. aastal Leningradi lastemuusikakooli ning seejärel Leningradi konservatooriumi juures asuva muusikakooli (õp. Klara Stoljar).
Tema õpingud jätkusid Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, mille lõpetas 1956. aastal Anna Klasi klaveriklassis.

Renate Goznaja töötas pikka aega, aastatel 1952-2004

G. Otsa nimelises Tallinna muusikakoolis klaveriõppejõuna. Ta on olnud väga armastatud õpetaja ja tema klaveriklassist on tulnud palju Eestis tuntud õpetajaid ja kontsertmeistreid ning ka välismaal tegutsevaid muusikuid.

Tuntumad õpilased: Avi Benjamin, Marina Sinkel, Riina Maandi, Jelena Fomina, Alla Tšekanova, Triin Laul.

Eesti Klaveriõpetajate Ühing

Emailmartti.raide@eamt.ee

Mobiil: +372 56 49 44 65

Aadress: Tatari 13 10116 Tallinn

© 2020 Eesti Klaveriõpetajate Ühing